کد خبر : 224
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 9 فوریه 2021 - 19:31
-

انتخابات ۱۴۰۰ شورای شهر چرام واسامی کاندیداهای احتمالی/موضع سید محمدموحد وعدل هاشمی پور چیست؟/جدال اصلاح طلبان و اصولگرایان یا رای طایفه ای/نقش بانوان در انتخابات شورای شهر آینده

طنین روز:انتخابات ششمین دوره شورای شهرچرام  در ۱۴۰۰تحت تاثیر عوامل مختلف و بعداز انتخابات مجلس شورای اسلامی و همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری جدال نفس گیری را در سایه رای قومی وطایفه ای دارد. به گزارش پایگاه خبری « طنین روز» از چرام ؛انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از ظرافت و حساسیت‌های

طنین روز:انتخابات ششمین دوره شورای شهرچرام  در ۱۴۰۰تحت تاثیر عوامل مختلف و بعداز انتخابات مجلس شورای اسلامی و همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری جدال نفس گیری را در سایه رای قومی وطایفه ای دارد.

به گزارش پایگاه خبری « طنین روز» از چرام ؛انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از ظرافت و حساسیت‌های زیادی برخوردار است، همزمانی این انتخابات با انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری ایران کار را تاحدودی برای نیروهای تشکیلاتی و حزبی راحت‌تر کرده است. در کلان شهرها نامزد انتخابات‌ها معمولاً بر اساس گرایش‌های سیاسی، تخصص و میزان توانایی آنها انتخاب می‌شوند، در شهرهای همانند؛ شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد، مناسبت‌های قومی، طایفه‌ای و روابط خانوادگی و دوستانه نیز بر انتخابات شوراهای اسلامی و مجلس شورای اسلامی تاثیر بسزایی دارد.

رأی قومی و طایفه‌ای یقیناً بر اساس آنچه که سلوک گذشتگان بوده، نقش مهمی دارد اما عملکرد شوراهای شهر طایفه ای در ادوار گذشته تاکنون در شهر چرام و نارضایتی از عملکرد آنها بخصوص در درون طوایف که حامی آنها بوده اند و همچنین عدم پیشرفت لازم شهر چرام در زیرساخت های شهری موجب شده که نگاه ها به سمت کاندیداهای طایفه ای که سم مهلکی در توسعه شهر چرام است منفی باشد.

به نظر می‌رسد، برخی طوایف به طور فله‌ای کاندیداهایی را به رقابت ۱۴۰۰ شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌فرستند. پراکندگی آرا چالش و آسیب جدی کاندیداهای است که خروجی طوایف هستند.

به نظر می رسد شهروندان چرامی فارغ از نگاه های طایفه ای براساس توانمندی وتخصص و‌پاکدستی افراد ؛در شورای شهر آینده چرام نقش آفرینی کنند و حتی اگر بنا بر رای طایفه ای دارند افرادی را انتخاب کنند که واقعا توانمندی لازم ؛قدرت بیان؛مطالبه گری و تخصص و آگاهی لازم را داشته باشند چرا که انتخاب نامناسب کاندید طایفه ای در شورای شهر علاوه بر اینکه خسرانی برای شهر است تبعات منفی برای همان طایفه هم در بر دارد.

انتخابات شورای شهر چرام بسان سایر شهرهای استان تحت تاثیر چند موضوع هست که یکی از آنها رقابت کاندیداهایی است که در انتخابات اسفندماه گذشته مجلس شورای اسلامی حامی کاندیداهای پیروز یا شکست خورده بودن که در این بین رقابت جریان سید محمد موحد وعدل هاشمی پور در تلاش هستند که از نیروهای خود در انتخابات شورای شهر حمایت کنند و صحنه را در شورای شهر به حریف واگذار نکنند

از آن سو اصلاح طلبان هم درصدد هستند که از کاندیداهای اصلاح طلب در شورای شهر چرام حمایت کنند تا ناکامی در پارلمان کشوری را در پارلمان محلی جبران کنند.

البته در این بین بعضی از کاندیداهای شورای شهر که عنوان می شود اصلاح طلب هستند اما در دوره گذشته و به علت نبود کاندیدای اصلاح طلب در انتخابات مجلس شورای اسلامی کهگیلویه بزرگ از محمد موحد نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی وعدل هاشمی پور نماینده سابق حمایت کردند قطعا انتظار دارند که در رقابت های پارلمان محلی ۱۴۰۰از آنها حمایت شود و به قولی جواب حمایت خود را در انتخابات مجلس در انتخابات شورای شهر عملی نمایند.

در این بین باید منتظر ماند که جریان و بزرگان ولیدرهای سید محمد موحد در شهر چرام چه حمایتی از کاندیداهای اصلاح طلب موحدی خواهند داشت و از آن سو نیروها ولیدرهای سردار هاشمی پور که خود را برای انتخابات مجلس آینده و‌جبران شکست آماده می کنند چه برنامه ای برای حامیان خود در انتخابات شورای شهر چرام در ۱۴۰۰دارند

حمایت و عدم حمایت لازم هر دو جریان موحد و هاشمی پور از نیروهای اصلاح طلب حامی خود در این انتخابات می تواند در ادامه راه برای آنها موجب خوش بینی و یا بدبینی به این جریان یا طیف فکری باشد

بانوان به عنوان قشر تاثیر گذار در انتخابات های مختلف اما تاکنون در انتخابات شورای شهر چرام علیرغم وجود بانوان تحصیلکرده به علت عدم حمایت لازم حتی از طرف جامعه بانوان چرام هیچ بانویی به شورای شهر چرام راه نیافته است.

شنیده ها حاکی از این است که خانم «فریبا جهانبخشی» خود را برای انتخابات شورای شهر چرام آماده کرده است و امیدوار است که با حمایت جامعه بانوان که در واقع نصف رای دهندگان انتخابات می باشند طلسم را بکشند و به شورای شهر چرام راه یابد تا بتواند مطالبات جامعه بانوان در حوزه شهر چرام را پیگیری کند.

کما اینکه در دوسال گذشته که اجرای طرح پارک بانوان در شهرهای استان اجرایی شد و در بعضی از شهرهای استان شهرداری ها آن را اجرا کردند اما در شهرداری چرام به فراموشی سپرده شد.

با رصد افرادی که خود را برای انتخابات کاندیداهای شورای شهر چرام در ۱۴۰۰آماده می کنند مشاهده می شود که این افراد از سالهای گذشته تاکنون با توزیع بسته های حمایتی به افراد نیازمند (که این کار آنها و‌کمک به نیازمندان قابل تحسین است)اما اگر این کار را ابزاری برای کسب رای و ورود به شورای شهر بدانند قطعا کاری نا صواب هست وبا حضور قطعی این افراد ومشخص شدن آنها در انتخابات شورای شهر چرام به این موضوع خواهیم پرداخت که البته در سایر شهرها چنین مواردی مشاهده می شود.

به هر حال علیرغم نارضایتی شدیدی که در سطح جامعه و شهروندان چرام از عملکرد شورای شهر فعلی وجود دارد و حاشیه هایی که ایجاد شد و عدم مطالبه گری از مدیران استانی و کشوری باعث شد که شهر چرام ۴سال متوسط به پایین را در توسعه شهری یدک بکشد.

امیدواریم که کاندیداهای جدید شورای شهر چرام شعارهای پوپولیستی بسان بعضی از کاندیداهای سابق شورای شهر ندهند که اگر به شورا راه یافتیم حقوق ومزایا نمی گیریم خواهشاً دریافت کنید اما پیگیر مطالبات واقعی مردم باشید.

شورای شهر نمی بایست صرفا با انتخاب شهردار ؛ماموریت خود را تمام شده بداند.

اسامی کاندیداهای احتمالی شورای شهر چرام در انتخابات ۱۴۰۰ که تاکنون در فضای عمومی مطرح شدن به شرح ذیل می باشد.

۱-الامراد علیجانی

۲-ایمان پرویزی

۳-کرامت الله ارکیان

۳-ابوالفتح بشارت

۴-اسماعیل آدره

۵-فریبا جهان‌بخشی

۶-علی مراد بخشایی

۷- عباس خانی

۸-محسن اسدی

۹-محمدتقی امیری

۱۰-احسان حجتی

۱۱-محمود جانی پور

۱۲-مهدی ظهرابی

۱۳-حجت الله بازی

۱۴-محمد طلا راکبی

۱۵-عبدالصالح تمجیدی

۱۶-فرشید کاظمی

۱۷-عبدالرحیم اخلاقی

۱۸- البرز برنایی

۱۹-رحمان دستخوان

۲۰-علی اصغر نشان زاده

۲۱-افشین ماهیاری

۲۲-عماد صفرپور

۲۳-کریم سبزی پور

۲۴-سید علی اکبر قادری

۲۵-لطف الله شیخی

۲۶–شهرام نیکخواه

۲۷-محمد نورمحمدی

۲۸-اسلام محمدی

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.